Rubriky
Články

Bez obdarování druhých, by byl můj život chudší

Založila neziskovou organizaci Asociace obecně prospěšných služeb, která funguje jako sociální podnik  a také působí v neziskové organizaci Kola pro Afriku. Zajímalo nás, kde se u Kateřiny Krainové Byrtusové vzal zájem o posilování Česka prostřednictvím neziskových organizací a o tom je i následující rozhovor.  

 

Co vás přivedlo k tomu věnovat se nezisku?

S neziskem jsem začala spolupracovat v době svého studia – obor management neziskového sektoru. K němu mě přivedla ochota pomáhat a potřeba získat hlubší teoretické znalosti o dotačním managementu, ke kterému jsem se nedostala v době, kdy jsem dělala v kulturním centru (příspěvkové organizaci) organizátora hudebních akcí a festivalů.

Před mnoha lety jsem se i já rozhodla věnovat svůj čas aktivně a bezplatně různým organizacím neziskového sektoru. Cílem darování mého času bylo zajistit malým neziskovým organizacím možnost ucházet se o dotace a finanční podporu z veřejných zdrojů tím, že jim připravím žádosti o dotace na jejich záměry. Po sedmi letech mého dárcovství se ze mě – amatérky na poli dotačního prostředí stala profesionálka, která díky darování svého času pro prospěch organizací občanské společnosti získala mnoho zkušeností, znalostí, příležitostí, kariéru a nakonec i finance.

V mém případě se dá tedy říci, že pokud bych měla problém obdarovat individuálním způsobem organizace občanské společnosti, byl by můj život chudší o  dobrý pocit z úspěchu a prospěchu druhých, chudobnější na znalosti i vzdělání, pracovní kariéru při které dělám co mě baví, možnost volit svobodně kdy budu pracovat, příležitost vést sama organizaci občanské společnosti, rozdělit dostatečně svůj čas mezi práci a rodinu, setkávat se se zajímavými lidmi, tématy a lidstvím.

Takový by byl dopad nízkého individuálního dárcovství mé osoby organizacím občanské společnosti na můj život. „Mám, co dal jsem druhým“ je silná věta pronesená duchovním Antonínem Cyrilem Stojanem. A ačkoliv se ke mně tato slova dostala zprostředkovaně, moc se mi líbí a v určitém smyslu odpovídá mému pohledu a zkušenosti s vlastním individuálním dárcovstvím.

Co je pro vás hnacím motorem při práci v nezisku?

Hnacím motorem je pro mě smysl, který mi práce v nezisku dává. Také je to lidmi, kteří se v nezisku pohybují. Ti většinově upřednostňují dosažení dobré věci a snahu o lepší svět před materiální odměnou. Navíc, jejich schopnosti jsou často multifunkční, protože pro nedostatek financí v nezisku dělávají mnoho různých  věcí a profesí a tím získávají pestré zkušenosti.

Takže jde o to, že pomáhám lidem nebo jiným živým tvorům a pracuji s lidmi, kteří to mají podobně. A protože dělají práci, která je baví, baví i mě s nimi pracovat.

S jakým posláním jste založila Asociaci obecně prospěšných služeb, o.p.s. (AOPS)?

Asociace vznikla v roce 2013 a prvotním impulsem byla snaha pomáhat neziskovým organizacím a příspěvkovým organizacím k dostupnému dotačnímu poradenství. První aktivitou však byla veřejná sbírka pro znevýhodněné jednotlivce, takže kromě organizací a institucí a malých podnikatelů se činnost rozrostla i na podporu jednotlivců. Obecně je však posláním AOPS podpora rozvoje těšínského regionu a jednotlivců v něm. Vizí AOPS je podpora spolupráce veřejného, soukromého sektoru a domácností.

Co považujete za svůj největší profesní úspěch?

To, že existuje AOPS i po 9 letech.

Řešila jste nějaké krizové nebo náročné situace ve vaší neziskovce?

Nejkrizovější situace pro mě vznikaly při práci s lidmi – zaměstnanci AOPS. AOPS funguje jako sociální podnik, tzn., že dává pracovní příležitost lidem s rizikem uplatnění na trhu práce. V praxi to znamená, že zaměstnává lidi z ÚP v administrativních pozicích a bez praxe. Nejkrizovější situace vznikaly právě při řízení těchto lidí v pozici zaměstnanců.

Jak vnímáte současnou situaci po invazi ruské armády na Ukrajinu a jak podle vásmůžou lidé pomoci?

Vnímám ji tak, že ve mně stále převládá pocit pýchy na svou zemí. Je mi líto sice, že původní silnou solidaritu a podporu Ukrajiny a Ukrajinců doplnila kritika, zpochybňování atd… ale s vědomím toho, že ČR stále pomáhá a pomoc převládá nad ignorací jsem pyšná. Strávila jsem 8 let na cestách po světě  v pozici ekonomického migranta, cizince. Vždy se v každé zemi našel někdo, kdo by mi pomohl v různých lehčích i horších situacích. Nevěřila bych, že my Češi budeme mít také možnost takovou pomoc někomu poskytnout a jsem vděčná, že když se tato situace naskytla, nezklamali jsem v člověčenství. Takže jsem na nás pyšná.

Jak vnímáte negativní kritiku lidí, kteří nepodporují neziskové organizace?

Jako neznalost těch, kteří kritiku vypouštějí. Někdy mám snahu vysvětlovat, někdy ignorovat.

Dá se změnit povědomí lidí o neziskových organizací a jak do pomoci zapojit více dobrovolníků?

Ano dá, osvětou, vzděláváním, informacemi o tom, jak neziskový sektor vlastně funguje.

Věnujete se také pomoci vězňům, je v něčem práce s nimi odlišná? 

Že jsem ráda, že jsem u toho a vidím, že to pomáhá. Nejsou to lidi svatí, ale když se k lidem s dobrem obracíš, téměř vždy ze sebe vydávají to dobré. Práce s nimi má své limity, ale také význam. Společenský určitě a lidsky jistě. Vidím ráda, že se jim nová šance daří uchopit a že se ji chopí. A co vidím ještě radši je to, že se na pracoviště vrací i po ukončení pracovního poměru a často se zapojují i jako dobrovolníci, byť mají do kapsy hluboko a ještě hlouběji.

Co považujete za svůj největší profesní počin, nebo jinak. Na co jste nejvíce hrdá?
Podařilo se mi získat miliony na projekty některých organizací, ale hrdější jsem na to, že se nám podařilo dostat do zaměstnání v minulosti v průběhu 2 let cca 80 osob do pracovních pozic, které si vysnili, i když pro ně neměli pracovní zkušenosti. 

Rozhovor vedla Natália Kropáčková

Více o činnosti Asociace obecně prospěšných služeb (AOPS) se dozvíte zde. https://www.aops.eu/