Rubriky
Články

POMÁHAJÍ TAM, KDE TO PRÝ NEJDE

Současnou podobu rodiny si můžeme představit jakkoliv. Tu, kterou vytváří Anna Wünschová s Petrem Globočníkem s jejich dvěma dcerami, však vyvrací tradiční představy o stereotypu. Mediálně se s touto partnerskou dvojicí pojí zejména životní výzva týkající se stěhování do sociálně vyloučené lokality Janov, kam se měla v případě volebního úspěchu přesunout z Ústí nad Labem do zanedbané vily Libuše na tamním sídlišti vystavěnou na konci 19. století. Vila představující období hojnosti spojené s dobýváním a pěstováním ovoce byla svědkem asanace v 70. letech, kdy město bylo záměrně demolováno, aby do nově vystavěných panelových domů mohli být nastěhovány obyvatelé likvidovaných obcí kvůli těžbě hnědého uhlí.

My Litvínov

Zatímco by jiní měli před rozvodem, tihle dva společně s dalšími ze spolku My Litvínov dále posilují Česko na úkor vlastního pohodlí a klidu. Samotné uskupení My Litvínov vzniklo roce 2014. Jelikož jeho zástupci nebyli ochotni věnovat energii politickému životu (až na Petra Globočníka a Tomáše Háka, kteří jsou straníky za Stranu Zelených od roku 2013), rozhodli se pro investici do veřejně prospěšných činností. Od té doby si připisují úpravu parku, ve kterém přestavěli bývalou pokladnu na knihobudku, tvorbu litvínovské šalupy (atypického sezení ve tvaru plachetnice) nebo snahy vytvořit komunitní centrum v bývalé poliklinice. 

Bezesporu zajímavým počinem je právě záchrana Libuše, vily se zahradou obklopenou chudinskými panelovými domy, která do příchodu My Litvínov zela prázdnotou a volala tiše o pomoc. Vila sloužila jako azylový dům, internát pro učně, ústav pro hendikepované ženy. I přes počáteční vachrlatou kooperaci s veřejnou správou, vysokou finanční zátěž a nehostinné podmínky, myšlenka vytvořit sousedský dům přetrvala. Veškeré aktivity jsou hlavně zacíleny na zapojení místních obyvatel a aktivizaci skrze různorodých činností, které je dovedou k samostatnému zapojení a postupného vytváření komunitního života v Janově jinými silami než členů spolku. 

Vrátíme-li se zpět k zmíněnému partnerskému duu, je zajímavé sledovat kombinaci jejich zapojení v profesním, politickém, rodinném a občansky aktivním životě. Anna se věnuje především studiu administrativě spojené s žádostmi o finanční podporu, projektovému procesu, tak jejímu psanému zakončení či vyhledávání dobrých příkladů praxe u nás i v zahraničí. Petr představuje zejména verbální složku komunikace. Jako kdekoliv jinde, i zde dochází na výměnu názorů, ale co definuje partnerství Anny a Petra je vysoká míra tolerance a víra. To všechno je posíleno nejen pozitivní zpětnou vazbou veřejnosti, finančními příspěvky od nadačních fondů i malých dárců, drobné proměny vyloučených janovských obyvatel nebo úřední sféry podporující rozvoj komunity, ale i výzvy samotné. Apely bývají totiž u mnoha občanských iniciativ častou příčinou vzniku aktivit, tak hnacím motorem po celou dobu jejich existence. Petr to svými posledními slovy v našem online rozhovoru potvrzuje „nemůžu začít nikde jinde než v Janově. Tam to totiž prý nejde“. Bez lidí jako je Petr nebo Anna by Janov nebyl místem, které si zaslouží šanci na obnovu. Nebyl by vhozen záchranný kruh těm, kteří v těchto podmínkách žijí a nad kterými jiní zlomili hůl. 

#posilujemecesko #spiralis #dobrousti #osf #acf #mylitvinov #ustinadlabem #litvinov #stranazelenych #libuse #nadacevia  #sodvahou