Rubriky
Články

Za Evropu bez pokusů na zvířatech

Jak iniciují neziskové organizace na ochranu práv zvířat změnu

Přestože jsou zvířata v naší společnosti oblíbena, stále dochází k jejich týrání. Svá práva si nemohou hájit samy, a proto existují desítky organizací, které zvířatům pomáhají. Jednou ze zavedených neziskových organizací tohoto typu je i Svoboda zvířat, vznikla krátce po sametové revoluci, ale tehdy se jednalo o neorganizované uskupení lidí, kteří ve svém volném čase organizovali převážně protesty, aby poukázali na neutěšenou pozici zvířat ve společnosti a v právním systému. Nyní se jedná o progresivní advokační organizaci, která má za cíl měnit práva zvířat jak v České republice, tak i na evropské úrovni. Zároveň je organizace i servisního zaměření. Věnuje se přímé péči o kočky v depozitech.

O tom, čemu Svoboda zvířat aktuálně věnuje jsme se zeptali členky výboru organizace a koordinátorky dobrovolníků Aleny Buksové.

Na jakých projektech aktuálně pracujete?

Pracujeme na celoevropské kampani za postupné ukončení pokusů na zvířatech Za Evropu bez pokusů na zvířatech“.

Můžete nám o projektu říct víc?

Organizace z celé Evropy se spojily, aby společně bojovaly za modernizaci vědy a konec tohoto utrpení. Nyní tak máme jedinečnou příležitost vyzvat EU k tomu, aby nastala skutečná změna. 

Kde vznikl nápad?

Snaha o to, aby se místo krutých pokusů na zvířatech, začaly používat schválené alternativy, je tu už dlouho. S tím, jak věda rychle postupuje a lidstvo se humánně posouvá, je tato změna nevyhnutelná, ačkoliv její změnu musí iniciovat neziskové organizace na ochranu práv zvířat. Z jiných stran iniciativa nepřichází.  

Se kým spolupracujete?

Do této iniciativy se zapojilo několik desítek organizací. Tento problém je možné řešit pouze unijně. V tomto směru se musíme řídit směrnicemi vycházejícími z Evropské unie.

Proč toto téma?

Vždy, když úspěšně ukončíme kampaň, vybíráme nový problém, na kterém vystavíme kampaň, máme nepřeberné množství témat, na kterých můžeme pracovat. „Seznam“ oblastí, kde se zvířata týrají, je takřka nekonečný. Určíme cíl a podřídíme tomu veškerou práci na další 3 až 3,5 roku. V roce 2018, z něhož máme nejnovější statistiky, bylo v EU pro testování a výzkum použito cca 10,6 milionů zvířat. Další miliony zvířat jsou zabity např. z důvodů využití jejich tkání nebo z důvodu nadbytečnosti. Toto číslo je dostatečně šokující, abychom toto téma vybrali.

Čeho chcete dosáhnout?

Cílem je postupné ukončení pokusů na zvířatech. Vysvětlení je jasné. Testy na zvířatech jsou zastaralé. V porovnání novými humánními metodami přináší nepřesné výsledky a jsou tak pro člověka mnohem nebezpečnější než testy bez použití zvířat. Cílem je tedy postupné zastavení, ale také, aby se přestal financovat vývoj metod se zvířaty.

V jaké fázi je projekt nyní a co vše předcházelo?

Kampani předcházela dlouhá příprava,  na které se obvykle podílí více lidí. Primárně jde o sběr aktuálních informací o problematice, podrobné seznámení s legislativou, a hlavně připravení strategie, klíčových hráčů a časového harmonogramu

Kdo jsou ti klíčoví hráči?

Obecně lidé, na které se při kampani zaměříte, protože mají moc to změnit. Např. politici.

Jak probíhá kampaň, osvěta směrem k veřejnosti?

Zde se jedná o dvě různé věci a před tím, než započne nějaké úsilí je třeba si zvolit, zda organizace chce pracovat na osvětě nebo na kampani. Kampaň je časově ohraničená. Osvěta časově ohraničená není a její dopad se hůře měří a nepřináší konkrétní výsledky. Naše organizace pracuje primárně na kampaních, které trvají 3 až 3,5 roku. V dnešní době probíhají převážně online, tam se dnes odehrává „celý svět“. Rychle a efektivně se dá dostat k cílové skupině a skrze tu se pak podaří kampaň dovést do úspěšného konce.

Jakým způsobem chcete veřejnost zaujmout? (Četla jsem na Vašich stránkách promluvy zvířat a na mě to tedy působilo velmi ) Daří se Vám to touto formou?

Hlavní je v lidech vzbudit emoce. Bez emocí nikdo nebude cítit potřebu se zapojit. V dnešní uspěchané a online době je popravdě těžké někoho zaujmout. Lidé dnes nečtou, skenují. Jako velmi účinné se určitě zdají videa. U nich je třeba vybalancovat, aby nebyla moc drsná, taková videa sice mohou šokovat, ale ne v tom dobrém smyslu. Málokdo má žaludek si něco takového pustit. Velký úspěch zaznamenalo naše video, kde se veřejně známým osobám pouští záběry z laboratoří. Je tam tedy zachycena silná lidská emoce a ta funguje vždy.

Jak kampaň financujete?

Kampaň z drtivé většiny financují individuální dárci.  Na ochranu práv zvířat se vypisují granty spíše v západních zemích.

Chcete ještě něco doplnit, co nezaznělo?

Chci doplnit, že děkuji ze srdce každému, kdo podporuje práva zvířat a pomáhá, jak je v jeho možnostech.

Rozhovor připravila: Tereza Voleman

Více o aktivitách organizace Svoboda zvířat najdete zde https://svobodazvirat.cz/