Rubriky
Články

KŘESADLO OSLAVUJE (NE)VIDITELNOU DOBROVOLNICKOU PRÁCI

„Přestaňte skrývat své dobrovolnictví před sebou i okolím“, vyzývá ředitelka organizace HESTIA – Centrum pro dobrovolnictví, z.ú. Hana Vosmíková. O tom, jakou podporu potřebují dobrovolníci a lidé, kteří s nimi pracují se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Bez dobrovolnické práce bychom se jako společnost stěží obešli. Přesto ji bereme jako samozřejmost. Změnit tento přístup chce organizace podporující dobrovolnictví Hestia, která  pořádá každoročně celorepublikové udílení cen pro dobrovolníky s názvem „Křesadlo.“ Ocenění Křesadlo posilujeČesko propojováním komunity a především oceňováním dobrovolnické práce, která ve společnosti není mnohdy příliš viditelná.

Proč Jaký je hlavní cíl Křesadla?

Hlavním cílem udělování Ceny Křesadlo je ocenit práci dobrovolníků, upozornit na přínos dobrovolnických činností v naší společnosti, zviditelnit příběhy lidí, kteří usilují o pozitivní společenskou změnu. Křesadlo pomáhá seznámit širší veřejnost s pestrostí dobrovolnictví a podpořit další lidi k zapojení se do dobrovolnických aktivit. Je také malou oslavou těch, bez kterých bychom ty úžasné dobrovolnické příběhy nemohli vyprávět, koordinátorů dobrovolníků z nevládních neziskových organizací.  

Jak se Křesadlo liší od podobných cen v této oblasti?

Cena Křesadlo vlastně moc velkou konkurenci nemá. Je to jediný celorepublikový (HESTIA má partnerské organizace v regionech) projekt, který pracuje s tématem dobrovolnictví bez ohledu na obor činnosti dobrovolníků. Jedná se o tradiční a silnou značku.

Jakým způsobem je zapojována komunita?

Za komunitu v našem případě považujeme koordinátory dobrovolníků nebo lidí, kteří v organizacích nebo i neformálních iniciativách práci s dobrovolníky vykonávají na jedné straně (nominující) a subjekty ovlivňující rozvoj dobrovolnictví v regionech na straně druhé (regionální partneři). HESTIA s oběma cílovými skupinami dlouhodobě spolupracuje a poskytuje jim servis – např. ve vzdělávání a rozvoji nebo nabídkou služeb – např. pojištění dobrovolníků. Kdybychom si na ně vzpomněli jedenkrát do roka, asi bychom moc velký zájem nezískali. Takže Cena Křesadlo je součástí širšího konceptu.

Co byly největší překážky a výzvy Křesadla v posledních letech? Jak se s nimi organizace vypořádala?

Jednoznačně covidová krize a válečný konflikt na evropském kontinentu. Období posledních tří let bylo pro dobrovolnickou komunitu extrémně náročné a byla pod velkým tlakem. To vedlo jednak k velkému přetížení koordinátorů, tak k přechodnému úbytku dobrovolníků v „nekrizových“ oblastech nebo dlouhodobých programech. Z velké části se jednalo o překážky mimo naši sféru vlivu, takže nám nezbylo než využít ty drobné výseče, na které jsme vliv měli – tj. osvěta a podpora koordinátorů v těžkém období. Byla prostě období, kdy jsme měli nominací velmi málo a bylo kontraproduktivní za naprosto přetížené koordinátory tlačit a nominace z nich páčit. Takže reakcí byla změna postoje. No…a pořád nejsme moc dobří v medializaci projektu, byť má poměrně velký potenciál. Obvykle na už nebývá čas ani energie.

Jakým způsobem jsou vyhodnocovány dopady Křesadla?

K hodnocení projektu nemáme přesně nastavené indikátory (platíme projekt převážně ze svých volných peněz) a partneři poskytující nefinanční pomoc je nevyžadují. Což neznamená, že bychom nějaké (smysluplné) neměli mít. Měli. Takže po udělení cen a následujícím follow-up hodnotíme dopad jen velmi hrubou optikou na základě subjektivního hodnocení týmu (včetně týmu hodnotitelského poolu), spíš proces než dopad. Před dalším ročníkem chystáme personální změnu, což s sebou logicky přinese i revizi projektu. Nastavení zásadních indikátorů by mělo být součástí tohoto procesu.

Příběhy jsou vlastně základem projektu. Všech 35 příběhů nominovaných dobrovolníků jsme zveřejnili na fb profilu organizace – Hestia – čiň dobro volně.

Jakou roli hrají v Křesadle dobrovolníci organizace?

Klíčovou, i když asi v jiném kontextu, než otázka zamýšlela. Dobrovolníci a dobrovolnictví je středobodem projektu. Dobrovolníci jsou za svou činnost oceněni, zapojeni do hodnocení i realizace eventu. Dalo by se říct, že pro samé dobrovolníky není kam postavit hrnek s kávou…a jsme za to rádi.

A co Tě v práci nejvíce motivuje?

Pro mne osobně to jsou příběhy dobrovolníků mimo mainstream – tj. mimo oblast sociální a zdravotní péče (ale to neznamená, že bych chtěla tyto oblasti bagatelizovat). Z oblastí, kde být dobrovolníkem a veřejně se k tomu přiznat znamená mít víc než jen trochu kuráže. Protože se jedná o oblasti, které nemusí být vnímány většinovou veřejností úplně „posrstně“ (jako že po srsti, když třeba hladíš králíka) – např. ochrana lidských práv a genderu, životního prostředí nebo watchdogové aktivity na ochranu demokracie.

Rozumím. A jakým způsobem by mělo Křesadlo ovlivňovat veřejnost?

V očích odborné veřejnosti bychom byli rádi vnímáni jako někdo, kdo když kouká na dobrovolnictví, tak vidí dopředu – tedy jako trendsetter nebo opinionmaker. Tj. někdo, kdo je hodný následování a dobré s ním vést dialog. A to se na Cenu Křesadlo vztahuje bezvýhradně. Pro širší veřejnost (tedy tu její aktivní část) bychom rádi byli zdrojem inspirace, vždyť dobrovolnictví je nejpřirozenějším projevem aktivního občanství a v našem pojetí je naprosto nízkoprahové.

Poslední otázka je, jak lze Křesadlo nebo celou organizaci Hestia podpořit?

Jednotlivci dobrovolníci, zvlášť pak ty v komunitách, by pomohli tím, že by se přestali skrývat a přiznali sobě i okolí, že dobrovolníky prostě jsou 🙂 Doufáme, že napsat knihu „Neviditelní dobrovolníci v komunitách“ nebude potřeba. Jednotlivci v organizacích – pro nás koordinátoři dobrovolníků, tady by moc pomohlo, kdyby si prostě našli chvilku, zamysleli se, kam směřuje vize jejich organizace/iniciativy, jak tomu pomáhá jejich dobrovolnický program a v nominaci pak vyprávěli nejen příběh dobrovolníka, ale i toho, jak jim pomáhá dosáhnout jejich vize. A organizace samotné? Asi nejvíc tím, že poskytnou koordinátorům dobrovolníků a dobrovolnickým programům vyhovující podmínky pro práci a rozvoj – bez toho to prostě nepůjde. No…a pak by se také hodily nějaké další peníze na koordinaci celorepublikové sítě Křesadel a také pro náš projekt v Praze, ale v tom ohledu jsme toho zatím moc neudělaly, tak nebudeme kverulovat.

Možnosti spolupráce tady určitě jsou – síť Křesadel je za dodržení základních pravidel zcela otevřená všem subjektům, které sdílí naši vizi.

 

Rozhovor vedla Markéta Boučková

Nezisková organizace  Hestia – Centrum pro dobrovolnictví  je součástí iniciativy Posilujeme Česko. 

Více o činnostech organizace se dozvíte zde: https://www.hest.cz/